piekarnia-bochen.pl

Co to jest płyta poliwęglanowa

Redakcja - 2022-11-03 12:10 | Czas czytania: 1:73 | Odsłon: 118

Płyta poliwęglanowa jest wytwarzana z granulatu poliwęglanowego i jest tworzywem sztucznym. Dzieli się na dwa rodzaje:

Co to jest płyta poliwęglanowa
  • litowe;
  • komórkowe.

Z tych dwóch rodzajów te drugie są bardziej wytrzymałe. Litowe są wykorzystywane do budowania ogrodzeń oraz hal przemysłowych. Komórkowe do budowania ścian działowych, podwieszanych sufitów oraz różnego rodzaju zadaszeń. Materiał z którego jest wytwarzana ma szerokie zastosowanie i jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia. Porównując ze szkłem, to poliwęglan jest o 200 razy bardziej odporny na uderzenia niż szkło. W przypadku uszkodzenia możemy mieć pewność, że nasze dziecko nie zrobi sobie krzywy, co jest dużym plusem dla osób posiadających potomstwo. Jest dostępny w różnych kolorach, między innymi transparentnym, mlecznym bądź brązowym. Istnieje również możliwość docięcia do pożądanego wymiaru. Grubość również jest zmienna i występuje w opcji od 4mm do 10 mm. Na polskim rynku jest szeroki wybór producentów specjalizujących się w tego typu materiałach.

Przeznaczenie płyt poliwęglanowych

Zastosowanie jest bardzo szerokie. Jeśli chodzi o płyty poliwęglanowe litowe to tak jak zostało wspomniane już wcześniej używa się ich do tworzenia ogrodzeń przy obiektach przemysłowych oraz na halach sportowych. Ich wytrzymałość na niskie i wysokie temperatury jest zadziwiająca i wacha się w granicach od -40 do +120 stopni celsjusza. Doskonale chronią przed wiatrem i śniegiem oraz przejawami wandalizmu. Przy montażu należy pamiętać, iż zmieniają swoją objętość w wyniku działania zmiennych temperatur, dlatego wskazane jest zostawiać przerwy między płytami.

Komórkowe najczęściej są stosowane przy wszelkiego rodzaju osłonach, zadaszeniach a nawet szklarniach. Użyte przy tworzeniu zadaszenia nad tarasem bądź altaną nie wymagają szczególnie mocnej konstrukcji gdyż są bardzo lekkie. Dodatkowo wspaniale ochronią nas przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych , jednocześnie przepuszczając światło. Dodatkowo nasze meble ogrodowe pod takim zadaszeniem zyskają na żywotności. Nie wyblakną i nie zniszczą się zbyt szybko. Ponadto można je wyginać do pożądanego kształtu tworząc na przykład łuk nad tarasem. Przy odrobinie wyobraźni można stworzyć ciekawy wzór wokół swojego domu, który będzie się cieszył uznaniem i podziwem wśród rodziny i znajomych. I co najważniejsze posłuży nam przez długie lata. Pełnią funkcje dekoracyjne zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz przy płaszczyznach poziomych jak i pionowych.

Nie należy montować płyt na silikon i inne tego typu specyfiki, gdyż nie będzie wtedy działała cyrkulacja powietrza. I niestety w takim przypadku w komorach paneli mogą rozwinąć się pleść i grzyby. Nadmiar wody musi mieć możliwość odparowania.

    Zalety i konserwacja

    Podstawową zaletą poliwęglanu jest jego lekkość, łatwość montażu, łatwe czyszczenie oraz stosunkowo niska cena. Do zamontowania płyty poliwęglanowe należy użyć odpowiednich śrub i podkładek i to w zasadzie jest wszystko. Czyszczenie jest banalnie proste, wystarczy przemyć powierzchnię wierzchnią wodą z delikatnym detergentem i na tym nasze zadanie się kończy. Nie trzeba tego robić często. Opady deszczu również zmyją nagromadzony kurz. Nie należy ścierać płyt na sucho, ponieważ można porysować poliwęglan. Tego typu materiał cieszy się coraz większym zainteresowanie wśród klientów ze względu na jego zalety i wszechstronność zastosowania. Cena również odgrywa istotną rolę.

    Płyty poliwęglanowe są biodegradowalne, więc są tworzywem ekologicznym. Stosując je przyczyniamy się do ochrony naszej planety przed destrukcyjnym działaniem środków chemicznych znajdujących się w wielu innych produktach tego typu.